Trendyol Komisyon Hesaplama

Pazaryerlerinin satışlarında satışı yapan pazaryeri Komisyon ve Hizmet Bedeli olarak kesintiler yapmaktadır. Bu kesintiler pazaryerinin geliri olup sizin giderinizdir.

Pazaryerler ile çalışırken bu kesintilerin iyi hesaplanması, ürün fiyatı belirlenirken göz önünde bulundurulması gerekir.

Aşağıdaki form ile Trendyol komisyonunu hesaplama sürecini hızlı ve hatasız bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sadece Trendyol komisyonunu değil aynı amanda kargo masraflarını ve devlete ödenecek KDV hesabını da yaparak net ürün karlılığını bulabilirsiniz.

Trendyol Komisyon Hesaplama İşleminde Bilinmesi Gerekenler

Ürün Satış Fiyatı : Trendyolda ürünü satışa koyduğunuz fiyattır. KDV Dahil olarak yazınız.

Ürün Alış Fiyatı : Trendyolda sattığınız ürünün alış fiyatı. KDV Dahil olarak yazınız.

Kargo Ücreti (Satış) : Trendyolda sattığınız ürünü buraya ürün satıldığında kargo için ödeyeceğiniz tutarı KDV Dahil olarak yazınız.

Kargo Satıcı Öder : Ürün satıldığında kargoyu firma olarak siz karşılıyorsanız seçimi kaldırmayın. Siz ödemiyorsanız seçimi kaldırabilirisniz.

Kargo Ücreti (Alış) : Trendyolda sattığınız ürünü alırken kargo ücreti ödediyseniz buraya KDV dahil olarka yazınız. Toplu ödediğiniz kargo ücretini adet bazında hesaplayarak yazabilirsiniz. Örneğin 10 adet aldığınız ürün için 75 TL kargo ücreti ödedi iseniz adet başı kargo alış tutrı olarak 7,50 TL yazabilirsiniz. Kargo alış tutarı karlılık hesabınızda kullanılmaktadır.

Komisyon : Trendyol'da satışı yaptığınız ürün için kategori komisyon oranını buraya yazın. Yukarıdaki açılan pencerede ilgili kategoriyi bularak da bu alanın doğru komisyon oranı girilmesini sağlayabilirsiniz.

KDV Oranı : Sattığınız ürünün kaç KDV oranına sahip olduğunu buraya yazınız.

Notlar : Hesaplamanın doğru çalışması için Komisyon ve KDV oranlarını yüzde olarak değil direkt rakam olarak yazmalısınız.
Örneğin komisyon oranı %20 ise direkt olarak 20, KDV oranı %18 ise 18 veya %8 ise 8 yazınız.

Trendyol Satış Karlılığı Nasıl Hesaplanır?

Aşağıdaki formül ile sadece Trendyol için değil tüm online satışlarınız için karlılığı hesaplayabilirseniz. Gelirlerinizden giderlerinizi çıkartarak ürün karlılığına ulaşmak için aşağıdaki formül kullanılmaktadır:

Gelir - Giderler Toplamı - Ödenecek KDV = Kar / Zarar

Gelir : Geliriniz ürünün satış fiyatıdır

Giderler Toplamı : Ürünü satın aldığınız fiyat, satın alırken ödediğiniz kargo ücreti, satarken ödediğiniz kargo ücretinin toplamıdır. Ürünü satın aldıktan sonra satmak için bir işlem yapıyor ve bir bedel ödüyorsanız ürün alış fiyatına eklemelisiniz. Örneğin aldığınız bir ürünü kargolarken koli veya ambalaj malzemesine sarıyorsanız bu bedelleri de alış fiyatına ekleyerek toplam ürün maliyetini bulabilirsiniz.

Ödenecek KDV : KDV kavramını kısaca anlatmak gerekirse; mal veya hizmeti alanın bu hizmeti teslim edene ödemesi gereken vergi olarak açıklanabilir.
Ürün satarken oluşan KDV ye alınan KDV, alırken ödediğimiz KDV ye ödenen KDV denir. Ay sonunda aldığınız KDV lerin toplamından ödediğiniz KDV toplamını çıkartarak o dönem için devlete ödenecek KDV tutarına ulaşabilirsiniz.
Trendyol karlılık hesabında da ödenecek KDV çoğu zaman unutulmaktadır. Bu unutulma sonucu beklenen kar devlete ödendiğinde hayal kırıklığı yaşamamak için KDV hesaplarınızı da doğru bir şekilde yapmanızı öneririz.
Ürün bazında KDV hesaplarken ürünü alırken, alış kargo ücretini öderken, sattığınızda ürünü gönderirken ödediğiniz kargodan oluşan KDV yi toplarsanız ödediğiniz KDV yi bulabilirsiniz. Ürünü satarken oluşan KDV de alınan KDV dir. İkisinin çıkartılması sonucu artı değere ulaşırsanız dönem sonunda bu tutarı devlete ödeyeceğiniz anlamına gelir. Yani karınızdan düşmelisiniz. Eksi ise sonraki dönemlerde oluşacak KDV den düşülecektir. Şu an için karınızı etkilemez ama elde edeceğiniz karın sonraki dönemlerde elinize geçeceğini düşünebilirsiniz.

Trendyol'da satış yapan tüm firmaların Trendyol Komisyon Hesaplama sürecini net bir şekilde anlaması gerektiğine inanıyoruz. Günün sonunda yaptığınız satışlardan kar elde edip etmediğinizi bu Trendyol komisyon hesaplama işlemi ile görebilirsiniz. Ay sonunda firmanızın karlılığını kontrol ettiğinizde karşınıza zarar ettiğinizi gösteren tabloların çıkmaması için her ürün için satışa başlamadan önce Trendyol komisyon hesaplama işlemini yapmanızı öneriririz. Sitemizden yapmasanız dahi bir excel dosyası ile bu işlemleri yürütebilirsiniz. Aklınıza takılan konularda aşağıdaki linke tıklayarak iletişim formu ile bize ulaşabilirsiniz.